Histroia firmy
           Five Ten jest rodzinną firmą skoncentrowaną na wytwarzaniu najwyższej jakości obuwia do sportów outdoor. Firma została założona w 1985 przez Charlesa Cole.  Po uzyskaniu tytyłu MBA na Uniwersytecie Michigan, Cole wspinał się w Yosemite, gdzie zrobił dużo nowych przejść, często solo. Pewnego razu podczas zejścia z El Cap, Cole poślizgnął się i doszedł do wniosku że wspinacze potrzebują nie tylko butów wspinaczkowych z dobrą przyczepnością, ale także dobrej jakości butów podejściowych.

        Będąc człowiekiem którego pasja oraz zainteresowanie dorównywały jego inteligencji, Cole postanowił wynaleźć nową mieszankę gumy, która zapewni wspinaczom stabilność na każdego rodzaju powierzchni. Korzystając z wszystkiego, czego nauczył się na studiach, Cole opracował nową, rewolucyjną formułę, tworząc gumę zapewniającą lepsze tarcie i większą przyczepność niż wszystko inne z czym wspinacze mieli dotąd do czynienia.
Narodziła się firma Five Ten, i w 1986 roku, Charles razem ze swoimi rodzicami, rozpoczęli dystrybucję nowych butów wspinaczkowych i podejsciowych wyposażonych w nową podeszwę z gumy Stealth®. Nagle wspinaczka stała się łatwiejsza. Ponieważ podeszwa zdecydowanie lepiej kleiła się do ściany, wspinacze mogli podejść do dróg, które wcześniej wydawały się nie do zrobienia. Charles Cole, Five Ten oraz guma Stealth otworzyli wspinaczkę dla tych, dla których tarcie znaczy wszystko.
   
        Obecnie firma Redlands z Californi produkuje buty z podeszwą Stealth dla różnych dyscyplin sportowych. Buty Five Ten są najczęściej wybierane przez czołowych wspinaczy na świecie. Nawet wspinacze, którzy noszą buty innych firm, zmieniają w nich podeszwy na Stealth®.  Zestawy do wymiany podeszwy na gumę Stealth® stanowią 99,9 % światowej sprzedaży. Buty Five Ten są aktualnie najpopularniejszymi butami wśród zawodników downhill, wspinaczy, biegaczy trailowych czy zwykłych turystów. Poczynając od czołowych zawodników do zwykłych turystów, ludzie wiedzą że Five Ten jest najlepszą w tym momencie dostępną na rynku marką. Tak jak Cole doszedł do wniosku na El Capie, jak codziennie do tego wniosku dochodzą setki wspinaczy, tarcie ma znaczenie. Jeśli doda się do tego niesamowity komfort, wytrzymałość oraz zaawansowanie technologiczne, mamy najlepsze na świecie buty – Five Ten.